jazyky

  • Čeština
  • English
  • Русский

Lokalita a okolí Bonětic

O areálu a trocha historie

Rekreační areál Bonětice leží 5 km východním směrem od Stráže nedaleko stejnojmenné klidné vesničky u rybníka Dlouhý přímo uprostřed nekonečných borových lesů. Vesnička Bonětice byla založená na významné křižovatce komunikací spojující Bor s Horšovským Týnem a Stráž se Starým Sedlem.

Zmiňována je již v tzv. Kladrubském falzu, hlásícímu se k roku 1115. Název vznikl od osobního jména Bonata (Bonifác?). V 15. století užívali bonětičtí práv chodských vsí. Roku 1578 připadla ves ke statku Olešná, kterou vlastnil Adam ze Švamberka. Velký Bonětický rybník náležel vrchnosti a existoval již v 16. století. Osvobození Bonětic Američany 4.5.1945 se neobešlo bez bojů. Při odstřelování vyhořelo 5 usedlostí, mlýn a 11 stodol. Statistiky z roku 1938 uvádějí 33 usedlostí a 134 obyvatel.

 

Houbaření a rybaření

Krásná krajina západních Čech nabízí kromě relaxace a pobytu na čerstvém vzduchu velké množství aktivit. Zdejší lesy jsou bohaté na lesní plody a houbaři jistě ocení celou škálu rostoucích hub. Rybník plný ryb nás příjemně osvěží za teplých letních dnů a rád nám nabídne své bohatství, když sáhneme po udici (každá chatka má k dispozici vlastní molo a loďku).
Bonětický rybník je veden jako mimobstruhový revír pod číslem 04 231 001 patřící Českému rybářskému svazu. Západočeský územní svaz.
Pro členy svazu kteří nemají celorepublikové povolenky se vydávají tzv. " hostovačky " . Ceník a podmínky na www.crsplzen.cz

Poutě a slavnosti

Ať už vlakem nebo autem, přijeďte se podívat na místní slavnosti a poutě. Určitě to sami moc dobře znáte. Sluneční paprsky tančí na jarmarku na náměstí a hladí nás po zádech, řízné pivo teče proudem. Děti si hrají, všichni se smějí. Stánky nabízí obrovské množství dobrot, že ani nevíme, kam se dřív podívat. Řemeslné výrobky, příjemná atmosféra a krásné zpestření dovolené v chatce u rybníka. 

Města a obce v okolí

V okolí rekreačního areálu se nachází několik měst či obcí pozoruhodných svými historickými nebo kulturními památkami.
Nejzajímavější z nich jsou např.:
Plzeň (historické centrum, pivovar, naučné stezky, akce pro děti...) www.plzen.eu
Domažlice (historické centrum, hradiště, přírodní památky...) www.domazlice.info
Stříbro (historické centrum a renesanční domy, hradby, klášter...) www.mustribro.cz
Benartice u Stráže (rozhledna, turistika, projížďky na koních)
www.bernarticeustraze.cz

×
Show
Od 24.05.2021 máme otevřeno!

Hosté musí mít PCR nebo antigenní test, potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci covid v posledních 180 dnech.
Pokud budou ubytováni déle než týden, budou muset podstoupit během pobytu další test.

From 24.05.2021 we are open!

Guests must have a PCR or antigen test, confirmation of vaccination or experience of covid within the last 180 days.
If they stay longer than a week, they will have to take another test during their sta